کناف

گونه­ای سازه فلزی از جنس گالوانیزه هستند که صفحات روکش دار گچی یا سیمانی بر روی آنها پیچ می شوند. درز بین صفحات ایجاد شده به­وسیله بتونه درزگیری پر می­شود تا هم سطحی صاف و هم بدون ترک ایجاد شود، سطح پیچ­ها هم با بتونه پوشیده­ می­شوند.یک لایه ماستیک برای کاهش جذب رنگ و صافی سطوح روی آن اجرا می­شود.سپس این سطوح صاف رنگ آمیزی می شوند و به ملات گچ­و خاک نیازی نیست. در نتیجه باعث سرعت و صرفه­جویی در اجرا می­شود.

از مزایای دیوارها و سقف­های کناف مقاومت در برابر عبور صدا را می­شود اشاره کرد، همچنین با اضافه کردن عایق­های پشم­سنگ و پلی استایرن دیوارها در برابر حرارت عایق می­شوند.این عایق ها در بین دو پانل گچی قرار می گیرند.

سهولت در اجرای فرم­های منحنی و دکوراتیو، کاهش ضخامت دیوارهای کناف نسبت به مصالح سنتی و در نتیجه افزایش سطح زیر بنای ساختمان.

سیستم های ساخت و ساز خشک در صنعت اروپا بصورت فراگیر و پس از آن در ایران در حال توسعه است. صفحات روکش دار گچی یکی از مصالحی است که در ساخت و ساز خشک مورد استفاده قرار می­گیرد .

پانل های گچی کناف بدون سازه نیز استفاده می شود. در این حالت، پانل های با استفاده از چسب پرلفیکس برای پوشش روی دیوارهای سنتی نصب می شوند. بدین ترتیب فضایی خالی ایجاد شده در پشت آن برای عایق کاری و عبور تاسیسات استفاده می­شود.

پانل ها متناسب با عملکرد فضا انواع متفاوتی دارند:

در شرایط عمومی از پانل های گچی ساده یا (Regular board RG)  استفاده می شود.

برای مکان های مرطوب مانند آشپزخانه و سرویس ها از پانل های مقاوم در برابر رطوبت  (Moisture Resistant board)  استفاده می شود. این صفحات تنها قابل استفاده در فضاهایی با رطوبت کمتر از ۹۰% می باشد.

در محل هایی که احتیاج به محافظت در برابر حریق دارند، پانل هایی (Fire Resistant board) که دارای الیاف شیشه می باشند پیشنهاد می گردد که تا ۳ ساعت در برابر آتش سوزی مقاومت می کنند.

پانل هایی (Fire & Moisture resistant board) هم برای مقومت در برابر رطوبت کاربرد دارند،مانند چاه های تاسیساتی.

برای دیوارهای خارجی یا دیوارهایی که در تماس دائم با آب هستند از صفحات مسلح سیمانی (آکواپنل) استفاده می شود.

اجزای فلزی : پروفیل های کناف با شکل دادن به ورق های فولادی گالوانیزه به روش سرد تولید می شوند. اجزای اصلی آن شامل استاد (سازه قائم) و رانر (سازه افقی) می باشد. در محل هایی که لوله کشی ها و تاسیسات وزن خود را به استاد ها انتقال می دهند، سازه ای تحت عنوان پشتیبان جهت تقویت استفاده می شود.

پیچ ها ، سازه درز انقطاع ، نوار درزگیر و ماستیک و… از دیگر اجزای دیوار کناف می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

شاهین شیرین‌زاده

shahin.shirinzadeh7@gmail.com

npp™سئو شده توسط تیم مهندسی نوین پرداز پدیده
ViCWEB™ کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت آرشیت می‌باشد. طراحی و توسعه از