کاغذ دیواری و نقاشی ساختمان

 کاغذ دیواری ساختمان:

کاغذ دیواری نوعی پوشش تزیینی که از آن برای پوشش دادن سطوح داخلی استفاده میشود، کاغذ دیواری یکی از جنبه های دکوراسیون داخلی محسوب میشود این نوع پوشش اغلب یا به صورت رول یا به صورت متری فروخته میشود. کاغذ دیواری از نظر جنس به انواع زیر تقسیم میشود. برای نصب کاغذ دیواری مانند رنگ آمیزی ساختمان نیاز به عملیات زیر سازی است.

۱-کاغذ دیواری از منسوج نبافته یا نان وون:

این کاغذ دیواری از مخلوط الیاف فیبر سلولوزی بلند با الیاف نساجی تولید میشود و به وسیله مواد آکریلیک تقویت میگردد. این نوع کاغذ قابلیت استفاده مجدد را دارا است میتوان موقع تعمیرات آن را جدا کرد و دوباره نصب کرد و نصب راحتی دارد

۲-کاغذ با روکش وینیل:

از نوع کاغذهای قابل شستشو و ضد لک میباشد، خاصیت ضد جذب چربی این نوع آنها را حتی برای سطوح در معرض هجوم چربی مثل آشپزخانه مناسب کرده است.

۳-روکش پارچه ای:

این نوع کاغذ نسبت به سایر کاغذها سبک تر بوده و برای فضاهایی که رطوبت کمتری دارند مثل نشیمن کاربرد دارد.

۴-کاغذ با وینیل سخت و جامد:

بسیار مقاوم هستند از جمله کاغذهای قابل شستشو و قابل کنده شدن دسته بندی میشوند. مناسب کاربرد در مکان های دارای رطوبت و چربی هستند ولی در فضاهایی که در تماس فیزیکی مستقیم قرار میگیرند مانند کارگاه ها و انبارها استفاده نمیشوند.

۵- کاغذ وینیل فابریک بک:

این کاغذ دیواری خود شامل سه نوع میباشد:۱-وینیل سخت یا جامد: بسیار مقاوم تر از نمونه هایی است که در بالا عنوان شد زیرا وینیل استفاده شده در آن به جای وینیل مایع از نوع جامد است. این نوع کاغذ برای مشتریانی مناسب است که دنباله کاغذ صد درصد قابل شستشو و ضد لک میگردند مناسب است.۲-کاغذی:به کاغذهایی اشاره دارند که سطح کاغذی دارد و سطح طرح دار بر روی آنها چاپ میشود، درست است که کاغذها روکش نشده اند اما انواعی دارند که روکش دارند که بر روی جوهر کشیده شده است و از آن محافظت میکند. ۳-کاغذ وینیلی نون وون: این کاغذها از یک نوع کاغذ غیر بافته شده با روکش وینیلی تشکیل شده است که بیشتر در حمام و آشپزخانه استفاده میشود.

 

نقاشی ساختمان:

نقاشی ساختمان روشی است ساده و مقرون به صرفه که با کمک آن میتوان در فضاهای داخلی تغییرات قابل ملاحظه ای را در دکوراسیون هر فضا ایجاد کرد.

انواع نقاشی ساختمان: ۱-نقاشی با رنگ پلاستیک-۲-نقاشی با رنگ­­ روغن-۳- نقاشی با آکریلیک -۴-مولتی کالر-۵-بلکا-۶-کنیتکس۷-رولکس۸-پتینه

۱-رنگ پلاستیک:

این رنگها قدیمی ترین نوع محسوب میشوند، کیفیت این رنگها بسیار بالا و کار با آنها راحت میباشد اما در عین حال باید دقت نمود که رنگ مصرفی غلیظ نباشد که در این صورت اثر غلطک باقی میماند و برای رسیدن به یک سطح صاف و صیقلی نیاز به چندین مرحله رنگ آمیزی می باشد. حلال رنگ های پلاستیک آب میباشد و نیازی به مواد نفتی ندارند، به علت پوشانند گی بالا مناسب رنگ آمیزی سقف می باشند، قابل شستشو هستند اما دوام آنها کم است. سرعت کار با آن ها بالاست ، زود خشک میشوند و بوی بدی ندارند. قابل استفاده در یراق آلات نمیباشد و به دلیل جاذب آب بودند زود چرک میشوند.

۲-رنگ روغن:

رنگ های روغنی از گذشته تا به امروز مورد استفاده بوده اند به خصوص برای رنگ آمیزی درب ها و پنجره ها زیرا پوشانند گی زیادی دارند و همچنین قابل شستشو میباشند و از آن میتوان به منظور ضد زنگ کردن و عایق کردن درب و پنجره ها بهره برد. رنگ های روغنی خود به سه دسته مات، نیمه مات و براق تقسیم می شوند. سرعت کار با

آن ها بالا میباشد و همچنین زود خشک میشوند. تفاوت رنگ روغنی براق و مات در این است که در نوع مات آنها نور بیشتر انعکاس داده میشود ، ایراد ها به مراتب کمتر دیده میشوند اما نسبت به رنگ روغنی براق پوشش کمتری دارد ، ضد در ضد قابل شستشو نمیباشد زیرا جای دستمال روی دیوار مشخص میشود.

۳-رنگ های آکریلیک:

این نوع رنگ ها برپایه آب هستند از مهمترین مزیت آنها نسبت به رنگ های روغنی فاقد سرب بودن آنهاست، زمان خشک شدن آنها بسیار کم است رنگ آنها همیشه ثابت میباشد و تغییر نمیکند.

۴مولتی کالر

این نوع رنگ ها با قابلیت پوشانند گی بالا بسیار دکوراتیو بوده و قابل استفاده در کلیه سطوح میباشند ضخامت آن ها کم بوده و بوی بدی ندارند. این رنگ ها مات و کم جلا میباشند و میتوانند به خوبی ایراد های دیوار را بپوشانند و بسیار مناسب استفاده در مکان های عمومی هستند.

۵-بلکا :

این نوع رنگ نوعی پوشش سلولزی هستند که از پنبه ساخته میشوند و جایگزین مناسبی برای رنگ و کاغذ دیواری میباشند. عایق حرارت و رطوبت محسوب میشوند ، ترک نمیخورد، قابل ترمیم است و بسیار مقرون به صرفه میباشد. همچنین با ترکیب با رزین های مخصوص قابلیت ضد آب پیدا خواهد کرد.

۶- کنیتکس:

این نوع رنگ از ترکیب دانه های پرلایت و رزین درست ، به همین دلیل سطح مقاومی دارند میشوند نوع دانه بندی آنها براساس مواد پرلایت تعیین می شود و استحکام نهایی بعد از سه هفته حاصل میشود، به همین دلیل سطح مقاومی دارند شامل انواع مختلف کنیتکس روغنی کنیتکس پلاستیک، کنیتکس آکریلیک هستند از نوع روغنی این رنگ ها به دلیل مقاومت بسیار بالا در مقابل رطوبت در فضاهای خارجی نیز استفاده میشود، هزینه آنها نسبت به سایر رنگ ها بیشتر است همچنین بوی نا مطبوعی دارد و دیر خشک میشود زیرا حلال و رقیق کننده آنها بنزین است. تا کاملا خشک نشده باشند با کوچکترین جرقه ای حتی با زدن کلید برق شعله ور میشود و بی احتیاطی هنگام استفاده از این نوع رنگ میتواند به خصوص در فضاهای بسته جبران ناپذیر باشد، از نوع پلاستیک آن به دلیل نداشتن ویژگی آب گریزی در فضاهای داخلی استفاده می شود، رسیدن آب به این نوع رنگ باعث جذب به مرور آب شده و کم کم حالت چسبندگی خود را از دست میدهد. نوع آکریلیک آن آب گریز بوده، زود خشک میشود و غیر قابل اشتعال میباشد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

شاهین شیرین‌زاده

shahin.shirinzadeh7@gmail.com

npp™سئو شده توسط تیم مهندسی نوین پرداز پدیده
ViCWEB™ کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت آرشیت می‌باشد. طراحی و توسعه از