کروم بندی، شیب بندی و عایق بندی

 

یکی از بحث های مهم و بارز ساخت اجرای شیب بندی یا به اصطلاح ساختمانی کروم بندی می‌باشد که مبحث بسیار حساس و اساسی است که رعایت آن بسیار حائز اهمیت می‌باشد چرا که بایستی شیب آن طوری اجرا شود که از نظر دید بصری و چشمی ملموس نباشد و در عین حال شیب مناسب به سوی آبرو یا هر خروجی فاضلاب داشته باشد.

در فضای مسکونی مثلا درآشپزخانه، پیلوت، پشت بام و حمام خروجی به سمت کف شور است تا با شستشوی آن بتوانیم آب کثیف را به سمت خروجی فاضلاب زیر کفشور هدایت کنیم. در صورتی که در سرویس های بهداشتی اگر کاسه ما ایرانی باشد کل فضای کف سرویس را به خروجی کاسه ایرانی شیب می‌دهیم اما اگر فرنگی باشد با ایجاد کف شور مسیر آب را منحرف میکنیم.

پس بطور کلی در واحد های مسکونی ما در پیلوت (پارکینگ)، پشت بام، آشپزخانه و سرویس بهداشتی کروم بندی داریم در دیگر واحدها بسته به فعالیت و نوع کار شیب بندی داریم مانند آزمایشگاه ها که علاوه بر شیب بندی بحث ضد اسیدی در عایق بندی داریم.

اجرای این کروم بندی به صورتی است که تمام نقاط بالا(ارتقاع تمام شده برای بتن ریزی) با ملات موقتی یا مصالح فیکس میکنیم و همین اتفاق برای نقطه پایین که خروجی فاضلاب است می‌افتد. پس از مشخص شدن نقاط با ریسمان بنایی نقاط بالا را به نقطه پایین اتصال می‌دهیم و هر مسیر را با ملات نواری به عرض حدودا ۴٠ سانت (اندازه ماله) کشیده می‌شود و بدین ترتیب حکم کار مشخص می‌شود. پس از خشک شدن سایر فضا ها را متناسب با همان شیب حکم اجرا میکنیم. پس از خشک شدن نوبت به عایق کاری می‌رسد که به صورت مرسوم و عامی بر دو نوع ایزوگام و قیر گونی است که ایزوگام نوع ارزان تر، با کثیف کاری کمتر و سریع تر است که نیازی به اشغال فضای زیادی ندارد و با دوام کمتر و با یک منشا گرمایی متوسط ذوب می‌شود و بر روی کروم بندی اجرا می‌شود اما در قیر گونی نوع گران‌تر، با کثیف کاری بیشتر و کند تر با اشغال فضای فضای زیاد و با دوام بسیار بالا و عمری است که با استفاده از گونی کتایی و قیرشل یا سفت بصورت چند لایه اجرا می‌شوند و نیاز به مشعل حرارتی بالا است تا قیر ها را ذوب کنند.

همچین برای فضاهای ضد اسیدی از عایق ژئو ممبران استفاده می‌شود که برای اطلاعات بیشتر میتوانید به بخش مقالات مراجعه فرمائید.

 

 

 

 

 

 

کروم بندی

 

 

 

 

 

 

قیرگونی

 

 

 

 

 

 

ایروگام

 

 

 

 

 

 

 

 

ژئوممبران

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

شاهین شیرین‌زاده

shahin.shirinzadeh7@gmail.com

npp™سئو شده توسط تیم مهندسی نوین پرداز پدیده
ViCWEB™ کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت آرشیت می‌باشد. طراحی و توسعه از