دوربین مدار بسته

اولین دوربین مداربسته یا CCTV در سال ١٩۴٢ برای ضبط تصویر و مشاهده پرتاب موشک توسط شرکت آلمانی زیمنس ساخته شد. پس از آن تا ۵ سال برای دوربین مداربسته نیاز به جواز دولتی بود.

پس از عمومی شدن دوربین مداربسته، عمده‌ی کاربری آن عملکرد حفاظتی و امینتی بود؛ اما امروزه در کنار این امر، برای کنترل هر چیز مانند ادارات پلیس، کنترل ترافیک، خبرگزاری‌ها، ارتباطات ویدیویی، ماهواره‌ها و فضا و کاربری‌های مشابه استفاده می‌شود.

دوربین مداربسته از لحاظ “نوع سیگنال دریافتی” به سه دسته تقسیم می‌شود:

۱-دوربین آنالوگ

این نوع دوربین با امواج آنالوگی فعال می‌شود؛ یعنی با برد کم و دامنه کوتاه. برای بردهای بلند کیفیت واقعی و لازمه را به ما نمی‌دهد. در عین حال نیازی به اتصال شبکه اینترنتی نیست و با اتصالات سیم، ارتباط با مرکز برقرار می‌شود. نویز نیز به شدت بر خروجی تأثیر می‌گذارد.

 

مزایا:

-قیمت پایین؛

-تنوع زیاد در انتخاب محصول؛

-سهولت نصب و عدم نیاز به برنامه‌ریزی؛

-عدم احتیاج به شبکه

 

معایب:

-کیفیت ضعیف؛

-عمر کوتاه‌تر؛

-مؤثر بودن نویز در دوربین؛

-سیم‌کشی زیاد و گران‌قیمت‌تر؛

-ارتباط بی‌سیم با کیفیت پایین.

 

۲-دوربین تحت شبکه یا دیجیتال یا IP camera

این نوع دوربین همانگونه که از اسمش پیداست، برای کار کردن احتیاج به امواج شبکه‌ای با طول موج بلندتر داشته و برای ارتباط بی‌سیم بسیار مناسب است و همچنین نویز روی کیفیت تصویر تأثیری ندارد.

 

مزایا:

-کیفیت بالا؛

-امکان استفاده از صدا و برق علاوه بر تصویر؛

-عدم تأثیر نویز بر آن؛

-ارتباط جهانی و امکان کنترل از هر نقطه

 

معایب:

-محدودیت پهنای باند نسبت به nvr خریداری شده؛

-قیمت بالا؛

-نیاز به اتصال شبکه

 

٣دوربین‌های دومنظوره:

دوربین‌هایی هستند که در آنها پورت شبکه نیز تعبیه شده و به ما کیفیت آنالوگ را می‌دهند و می‌توان اتصال را هم از طریق شبکه هم از طریق آنالوگ برقرار کرد. معمولاً این دوربین‌ها در مواقعی استقاده می‌شوند که سیستم کلی آنالوگ بوده اما نیاز به کنترل چند دوربین از طریق شبکه می‌باشد.

ولی ما این را توصیه نمی‌کنیم و بهتر است تمامی دوربین‌ها تعویض گردند.

دوربین‌ها از نظر کاربرد در ۵ دسته طبقه‌بندی می‌شوند:

 

١دوربین دام:

دام به معنای گنبدی است و این دوربین‌های گرد معمولاً در سقف‌ها کار می‌شوند؛ مانند سقف پارکینگ.

      

 

 

 

 

 

 

٢دوربین‌های مینیاتوری:

این دسته دوربین‌های مداربسته کوچک نیز نامیده می‌شوند و هنگام نیاز به دوربین‌های مخفی و کوچک و با کاربری‌های کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ مانند دنده‌عقب ماشین‌ها، وب‌کم‌ها.

 

 

 

 

 

 

 

 

٣دوربین‌های اسپید دام:

دوربین‌های چرخشی هستند که یا به‌صورت اتوماتیک و یا به‌وسیله کنترل و اسکرول می‌چرخند و فضای واید ٣۶٠ درجه را نمایش می‌دهند. قابلیت زوم بالا داشته و از بقیه انواع گران‌تر هستند. معمولاً در کارخانجات با مساحت‌های زیاد استفاده می‌شود.

 

 

 

 

 

 

۴دوربین‌های فروسرخ(مادون‌قرمز) یا اینفرارد(IR):

در این گونه از دوربین‌ها از نور فروسرخ برای دریافت تصاویر استفاده شده و در اطراف لنز تعدادی ال ای دی(LED) تعبیه شده که با تاریکی هوا روشن می‌شوند و دارای ویژگی دید در شب هستند.

 

 

 

 

 

 

۵دوربین‌های صنعتی:

به این نوع دوربین‌ها دوربین‌های بدنه نیز می‌گویند که کاربرد آنها تنها به مصارف صنعتی خلاصه نمی‌شود. اینها دوربین‌های مکعبی شکلی هستند که برخلاف سایر انواع دوربین‌ها، قابلیت تعویض لنز دارند و برای تنظیم فوکوس‌های مناسب یک شات در داخل و خارج ساختمان تعبیه می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

اما از نظر قاب و پوشش بدنه بر ٣ نوع می‌باشند:

١- دوربین ضدآب

٢-دوربین مخفی

٣-دوربین فانتزی

 

به‌طور معمول علاوه بر خود دوربین، نیاز به ٣ مؤلفه‌ی دیگر نیز می‌باشد.

اولین آنها برق است. این دوربین‌ها برای روشن ماندن نیاز به تأمین برق دارند و با برق شهری کار می‌کنند. دوم کابل ارتباطی یا کواکسیال است که برای تبادل تصویر، صدا یا هر شاخصه‌ی دیگر مورد نیاز است که سیم کواکسیال از نظر ظاهری همانند سیم آنتن می‌باشد؛ اما با کیفیت و قیمت بالاتر.

سومین مؤلفه مرکز داده‌ها می‌باشد که بسته به آنالوگ یا دیجیتال بودن آن نوع مرکز داده‌ها متفاوت خواهد بود. در دوربین‌های آنالوگی ارتباط از طریق دستگاه DVR انجام می‌شود، اما در سیستم دیجیتال ارتباط از طریق دستگاه NVR صورت می‌پذیرد. این مؤلفه برای دریافت تصاویر و فرستادن آن به خروجی مورد نیاز است. در سیستم آنالوگ علاوه بر دستگاه NVR نیاز به اینترنت نیز داریم.

شرکت «آرشیت» با رعایت دقیق استاندارهای لازم و با استفاده از درصد همکاری‌های بالای خود نسبت به خرید و نصب دوربین‌های مداربسته‌ی شما اقدام می‌کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About Author

شاهین شیرین‌زاده

shahin.shirinzadeh7@gmail.com

npp™سئو شده توسط تیم مهندسی نوین پرداز پدیده
ViCWEB™ کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت آرشیت می‌باشد. طراحی و توسعه از